Dieta oczyszczająca dr Dąbrowskiej

Dzielę się z Wami, moją kolejną dietą, którą na sobie przetestowałam, a co najważniejsze, przetrwałam, ani razu nie ulegając pokusom. Jest to mój wielki sukces. Długo się przygotowywałam do tej diety psychicznie, bo bardzo się jej bałam, że nie wytrzymam, jedząc same warzywa i owoce i nic więcej. Nie umiem żyć bez chleba, muesli, nie mówiąc już o kawie. Bałam się bólu głowy, migreny, ale postanowiłam spróbować. Mam niedoczynność tarczycy typ Hashimoto, insulinooporność oraz hiperglikemię. Na czas oczyszczania ostawiłam wszystkie leki, według zaleceń dr Dąbrowskiej. Założyłam sobie od początku, okej daję sobie trzy dni, jak wytrwam postaram się nieco dłużej i tak dotrwałam do końca dwóch tygodni.

Pierwsze dni były koszmarne, tak jak przypuszczałam migrena mnie dopadła, pojawiły się bóle brzucha. Później pojawiła się temperatura. Czułam, że jestem chora. Zaczęłam szukać wsparcia w sieci i natrafiłam na różne wypowiedzi dr Dąbrowskiej na YouTubie, okazało się, że te złe samopoczucie to efekt oczyszczania. Zaakceptowałam to. Choć przyznam, że migrena ustąpiła po trzech dniach, ale bóle głowy miałam całe dwa tygodnie. To było bardzo męczące. Do tego ten spadek sił. Jednych rozpiera energia na tej diecie, a drudzy modlą się, żeby dotrwać do końca. Ja należałam do tych drugich.


Zanim rozpoczniesz dietę, polecam przeczytanie książki pt. "Ciało i ducha ratować żywieniem" dr Dąbrowskiej. Jest tam wiele pomocnych wskazówek dotyczących diety/postu 6 tygodniowego. Poniżej zamieszczam fragment książki dr Dąbrowskiej."W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:

-  korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa
-  liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła
-  cebulowe: cebula, por, czosnek
-  psiankowate: papryka, pomidor
-  kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepa
-  dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki
-  Owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.

Warzywa i owoce można spożywać w postaci:

-  soku z warzyw i owoców,
-  surówek warzywnych, surowych, zup warzywnych
-  warzyw gotowanych, duszonych, zup
-  wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych
-  owoców.

Zabronione:

Spożywanie roślin strączkowych, ziemniaków, ziarna zbóż, innych ziaren i orzechów. Oraz słodkich owoców: jak banany, gruszki i śliwki. Wszelkie oleje.

Ilość spożywania warzyw i owoców jest dowolna. Kurację można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza, dodaje dr Dąbrowska.


Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej, np. 2 tygodnie oczyszczanie, a następnie stosować "zdrowe żywienie". Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, który oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W czasie zaparć można pić, zwłaszcza rano wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków, albo stosować zioła przeczyszczające. Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu. "Oto kilka moich wskazówek przed rozpoczęciem diety:
* zapoznaj się z menu 2 tygodniowym,
* zastanów się, jakie warzywa najbardziej lubisz jeść,
* zaplanuj zakupy
* zaopatrz porządnie lodówkę, najlepiej na parę dni
* zacznij myśleć pozytywnie o diecie i jej efektach
* wyznacz dzień pierwszy diety i do dzieła!
Dodaj napis


Oczywiście po drodze będą się pojawiały zwątpienia i różne pokusy, ale warto myśleć tylko o tym dniu w którym jesteś, nie ma co wybiegać myślami do przodu! To zawsze działa.


Moje przykładowe menu podczas oczyszczania:


śniadanie - surówka z marchwi i jabłka

przekąska - sok z buraków, jabłek
lunch - zupa kalafiorowa lub leczo
kolacja - kapusta kiszona z marchewką lub sok z grejpfrutówDodaj napisDodaj napis

1 komentarz:

  1. O tej diecie wcześniej nie słyszałam, ale wydaje mi się, że trudno byłoby mi przetrwać na niej tak długo. Oczyszczenie organizmu jest bardzo ważne, jednak to chyba nie jest dieta dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Miło będzie jeśli podasz swoje imię, zostawiając komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wydrukuj