Sok z owoców czarnego bzu"Owoce mają własności przeczyszczające, działają napotnie, moczopędnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, odtruwająco, przeciwwirusowo. Ze względu na dużą zawartość antocyjanów owoce mają potencjalne działanie przeciwutleniająceSok z czarnego bzu stosowany jest w leczeniu grypy i przeziębień. Korzystny wpływ na zdrowie chorych na cukrzycę oraz poprawę działania systemu immunologicznego związany jest z zawartością w owocach naturalnych polifenoli, w tym antocyjanów

Owoce najlepiej zbierać po deszczowym dniu, ale w słoneczny dzień, kiedy są w większości w pełni dojrzałe (mają kolor czarnofioletowy). Odrzuca się zielone i niedojrzałe, gdyż zawierają duże ilości sambunigryny. Owoce nie nadają się do spożycia na surowo. Jednak z dojrzałych owoców można robić konfitury, dżemy, kisiele, soki, wino, można je także suszyć. Zawierają cukry, witaminy (głównie B i C), kwasy organiczne i inne związki. Muszą być jednak dojrzałe i ugotowane, gdyż gotowanie usuwa zawartą w nich truciznę." 

Przejdź do linku: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bez_czarny#cite_note-Daniluk-22

Składniki: (2 butelki)
700 g owoców
1 dl cukru = 90 g
5 dl wody = 500 ml

Sposób przygotowania:
Owoce obierz z szypułek, umyj dokładnie. Same owoce (kulki) wrzuć do garnka, wlej wodę i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj około 15 minut. Następnie odcedź owoce, dodaj cukier, zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj kolejne 15 minut. Gotowy sok wlej do wyparzonych butelek i pasteryzuj około 30 minut. 

Pij 1 łyżkę do herbaty - profilaktycznie. Przy przeziębieniach 1 łyżkę 3 x dziennie. Na zdrowie!
1 komentarz:

  1. Uwielbiam sok z czarnego bzu. A do tego jest taki zdrowy. Jeśli chodzi o takie nietypowe produkty, których za często się nie jada ani nie pije to ostatnio odkryłam czarny czosnek. Jego dużym plusem jest to, że nie smakuje tak jak zwykły czosnek (a ja nie znosiłam tego smaku). A jest chyba nawet bardziej zdrowy.

    OdpowiedzUsuń

Miło będzie jeśli podasz swoje imię, zostawiając komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Wydrukuj